Dobromysl obecná nazývaná také oregano tvoří nízké keříčky s drobnými, vejčitými lístky s hladkým okrajem a jemným ochlupením na povrchu po obou stranách. Kvete od června do srpna bledě růžovými květy a dorůstá do výšky 30 cm.
Dobromysl patří do čeledi hluchavkovité – Lamiaceae a vyskytuje se na slunných stanovištích lesních lemů a světlých křovin. Rozšířená je v rozsáhlé oblasti a to od Evropy, přes sever Afriky, oblasti Malé Asie a Blízkého východu až po jižní Čínu.
V zahradě ji můžeme použít k osázení bylinkových a trvalkových záhonů. Je vhodná i k osázení nádob na balkon či terasu.
Dobromysl obecná má ráda slunné stanoviště a vzdušnou, hlinitopísčitou, propustnou půdu, ve které se jí nejvíce daří. Snese polosucho i dočasné období sucha. Na teplém a slunném místě je mnohem aromatičtější.
Kvetoucí nať se sbírá v červenci nebo v srpnu. Seřezává se nad zemí, nejlépe dopoledne, kdy je obsah silic nejvyšší. Suší se ve stínu. Dobromysl je také důležitou medonosnou rostlinou a je výborně mrazuvzdorná až do -28 °C.
V kuchyni se bez ní neobejdou saláty, pizza, polévky a mnoho dalších pokrmů. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Zevně dezinfikuje poranění, bodnutí hmyzem, mírní otoky a žvýkání listů uleví při bolestech zubů. Silice patří v medicíně mezi nejlepší antiseptika.
Já osobně dobromysl používám do omáček na těstoviny a do zeleninových salátů.