Mateřídouška citronová – Thymus citriodorus „Doone Valley“

Mateřídouška je půdopokryvná trvalka patřící stejně jako dobromysl obecná do čeledi hluchavkovité – Lamiaceae. Je to nízká trvalka původem z Rumunska, kde roste v suchých trávnících a na suchých, kamenitých svazích. Je to nízký, hustě větvený keřík dorůstající do výšky 15 cm, který má drobné lístky v tmavě zelené barvě přecházející do světlé až tmavší žluté. Při omnutí voní po citronu.

Kvete v červnu až srpnu, drobnými, světle fialovými květy. Výborně se hodí do skalek, bylinkových i trvalkových záhonů, k osazení zídek nebo střešních zahrad. Prospívá na slunném stanovišti v sušší, hlinito – písčité půdě bohaté na živiny. Pokud tymián pěstujeme v květináči, vyžaduje pravidelné hnojení a závlahu.

Tymián je mrazuvzdorný do – 20ᵒC, ve vyšších polohách je dobré ho na zimu přikrýt. Po odkvětu rostlinu o třetinu délky sestřihněte. Podpoří se tak kompaktní a rozvětvený růst.

V kuchyni tymián citronový využijeme při přípravě ryb, také se hodí k drůbeži, mořským plodům, jehněčímu masu, k dušené zelenině nebo bramborám.

Mateřídouška citronová má drobné, tmavě zelené lístky, které přechází až do světlé a tmavě žluté barvy.

Je to také dezinfekční bylinka. Odvar se používá při chorobách dýchacího a trávícího ústrojí, při bolestech hlavy a nachlazení. Zevně se dá použít proti dermatitidě, bradavicím, do ústních vod a past nebo kloktadel.

Osobně tymián citronový používám do salátů a také jsem vyzkoušela při přípravě lososa. V obou případech jsem si pochutnala.

Jsem floristka, květinářka a také zahradnice. Pomáhám svým zákazníkům vybrat správné květiny pro danou příležitost. Specializuji se na vázání kytic a tvorbu květinových dekorací na zakázku. Práci s květinami se věnuji od střední školy, a když zpětně počítám je to téměř 20 let. Ve své prodejně mohu plnit kreativně květinová přání svých zákazníků a s radostí vytvářím originální dekorace z živých, sušených i umělých květin. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů