Saturejka horská je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité ( Lamiaceae ). Pochází ze středomoří, ale vyskytuje se i v jiných částech světa. Tvoří stálezelené, nízké, poléhavé polo keře s úzkými, zašpičatělími lístky a dorůstjící do výšky 30 cm. Kvete od července do září bílími až narůžovělími kvítky.
Saturejka miluje slunná stanoviště, nevadí jí úpal a vyžaduje propustnou, hlinito – písčitou půdu, zvládne i místo, kde celý den doslova peče slunce. Bude se jí tam krásně dařit. Pozor ovšem na zálivku, nesnáší přemokření a mokro. Půdu jí vyberte spíše zásaditou až neutrální a pokud budete sázet do nádoby, použijte na dno vyšší drenážní vrstvu. Mrazům odolává až do – 20 ᵒ C.
Díky svému nízkému vzrůstu a odolnosti je vhodná k osázení zídek, skalek, obrub chodníků i k pěstování v závěsných květináčích a truhlících. Hodí se do trvalkových i bylinkových záhonů. Pěkná bude třeba v kombinaci s levandulí nebo santolinou. Pokud chcete dosáhnout kompaktního a souměrně vyhlížejícího trsu, je dobré na jaře a po odkvětu saturejku sestřihnout.
Lístky saturejky jsou velice aromatické a díky tomu mají své místo v kuchyni při přípravě masa a nádivek, k dochucení polévek, ryb, drůbeže a pizzy. Své využití má také v léčitelství, kde se používá při žaludečních a střevních potížích, proti nadýmání, plynatosti a průjmu.