Jako novinku v rámci služeb Vám od června nabízím drobné zahradnické práce. A nejlepší reklamou a názornou ukázkou je dle mě odvedená práce.
Zde máme menší záhon oddělující plot od travnaté plochy a o rozměru 5 m délky x 0,60 m šířky.
(Foto 1) Na jeho údržbu nemají majitelé příliš času, což je patrné na první pohled. Záhon byl zarostlý převážně bodláky, pýrem a rozpýnavým popencem.
Popenec obecný ( Glechoma hederacea ) je sice léčivou bylinkou, ale také je velice rozpínavý a má tendenci zahlušit vše kolem. V tomto případe je ve velkém množství prorostlý v trávníku, kde v jarních měsících krásně kvete a slouží jako jeden z prvních zdrojů potravy pro včely.
Počasí posledních dní bylo více deštivé, což pro zahradníka, kterého čeká bodláková výzva, znamená plus. Půda, která je vlhká umožní snáze vytrhnout bodláky, jakož i ostatní plevel i s kořeny.
Zde mi při práci stačila díky vlhké a kypřejší půdě jen malá motyčka. S její pomocí šla půda pořádně prokypřila do hloubky zhruba 10 – 12 cm a následně vytrhnout veškerý plevel. Hrubé hrudny je dobré rozdrtit na jemné, aby byla půda kyprá a dobře sála vodu. Okraje záhonu jsem nahrnula výš, aby se tak oddělily od travnaté plochy a tráva do něj méně prorůstala.
Takto upravený záhon je dobré alespoň 1x za 14 dní kontrolovat, prokypřovat a odstraňovat případný plevel. Pravidelná ůdržba zabere méně času a zamezí se tak stavu, kdy je záhon zcela zarostlý.
V tomto případě na část záhonu v rohu – zhruba 3m z celkové délky ( viz. Foto 4 ), budou postupně ke stávající výsadbě dosázeny další trvalky. Do zbylé části, aby se využilo slunné místo a doplnila se i užitková část zahrady budou vysázeny jahodníky. V plánu je i mulč a zabudování plastových obrubníků po okrajích záhonů.