Mateřídouška je půdopokryvná trvalka patřící stejně jako dobromysl obecná do čeledi hluchavkovité – Lamiaceae. Je to nízká trvalka původem z Rumunska, kde roste v suchých trávnících a na suchých, kamenitých svazích. Je to nízký, hustě větvený keřík dorůstající do výšky 15 cm, který má drobné lístky v tmavě zelené barvě přecházející do světlé až tmavší žluté. Při omnutí voní po citronu.
Kvete v červnu až srpnu, drobnými, světle fialovými květy. Výborně se hodí do skalek, bylinkových i trvalkových záhonů, k osazení zídek nebo střešních zahrad. Prospívá na slunném stanovišti v sušší, hlinito – písčité půdě bohaté na živiny. Pokud tymián pěstujeme v květináči, vyžaduje pravidelné hnojení a závlahu.
Tymián je mrazuvzdorný do – 20ᵒC, ve vyšších polohách je dobré ho na zimu přikrýt. Po odkvětu rostlinu o třetinu délky sestřihněte. Podpoří se tak kompaktní a rozvětvený růst.
V kuchyni tymián citronový využijeme při přípravě ryb, také se hodí k drůbeži, mořským plodům, jehněčímu masu, k dušené zelenině nebo bramborám.
Je to také dezinfekční bylinka. Odvar se používá při chorobách dýchacího a trávícího ústrojí, při bolestech hlavy a nachlazení. Zevně se dá použít proti dermatitidě, bradavicím, do ústních vod a past nebo kloktadel.
Osobně tymián citronový používám do salátů a také jsem vyzkoušela při přípravě lososa. V obou případech jsem si pochutnala.