Blíží se Velikonoce a je na čase si vyzdobit dům, byt či terasu jarní dekorací. Místo tvůrčí dílničky u nás na prodejně Vám zde v tomto článku předám návod a inspiraci na domácí tvorbu. Začneme seznamem pracovního materiálu a dále vám na obrázcích krok po kroku popíši, jak postupovat. Přeji krásnou tvůrčí činnost a jdeme na to.
1. Nejprve je třeba namočit zelenou hmotu oasis. Kostku položíme na vodní hladinu a necháme nasáknout. Na kostku netlačte a počkejte, až se sama ponoří. Pokud na ni budete tlačit, nenasákne rovnoměrně a uvnitř místy zůstane suchá.
2. Nasáklou kostku rozřízněte a vložte do misky. Měla by vystupovat kousek nad okraj nádoby (cca 0,5 cm). Při vkládání kostky do misky postupujte opět opatrně. Zbytečně na kostku netlačte silou, aby z ní nasáklá voda nevytekla.
3. Volná místa mezi miskou a hmotou vysypte kamínky.
4. Teď přichází na řadu pruty. Každý šikmo seřízneme nožem cca na 30 – 40 cm maximální délky a vpíchneme do středu dekorace. Prutů takto zapíchneme na husto více vedle sebe, až se nám z nich utvoří malý lesík. U středu by měly být pruty nejdelší, směrem ven se mohou zkracovat. Využijeme tak i kratší odřezky.
5. Pruty jsou zapíchnuté v misce a přichází na řadu zakrytí zelené hmoty mezi nimi mechem – v mém případě sušenou Tilandsií. Je nutné zakrýt hmotu mezi pruty tak, aby nám neprosvítala. Mimo pruty necháme hmotu zatím odkrytou.
6. Do zbytku odkryté hmoty vpichujeme zelené větvičky. Buxusu a Jalovce řežeme na délku 10-15cm a vpichujeme po obvodu prutů kolem dokola. Na husto, jednu vedle druhé na šířku do 1 cm. Každou větvičku je nutné šikmo seříznout nožem a obnovit tak řeznou ránu než ji vpíchneme do hmoty. Větvičky tak budou dobře sát vodu. V opačném případě přes zaschlou ránu vodu nenasají a v dekoraci nevydrží čerstvé.
7. Nyní opět Tilandsie (mech). Rozmístíme tak, aby zakryla okraje misky i s kamínky. Aby nám neodpadávala, přichytíme ji skobičkami. Ty si vytvoříme tím, že nastříháme drát na 10cm kousky a přehneme na polovic. Skobičky vpíchneme přes Tilandsii do hmoty co nejhlouběji, aby nám pevně držely.
8. Žlutou stužku si nastříháme na 10ks 15 cm dlouhé. 5 kousků přivážeme na dřevěná vajíčka, která následně pomocí stužky přivážeme na pruty ve středu dekorace a zakončíme mašličkou. Vajíčka rozmisťujeme rovnoměrně ze všech stran dekorace a to v různých výškách. Zbylé volné stužky navážeme na pruty samostatně stejným způsobem.
9. Umělé květy vpíchneme mezi pruty do dekorace naproti sobě tak, aby koukaly květem na nás. Jeden výš a druhý zkrátíme, aby seděl níže v dekoraci.
10. Nyní upevníme do dekorace keramickou figurku – zajíčka. Ve spodní části má otvor, do kterého vlepíme tavnou pistolí 10 cm dlouhý odřezek silnějšího prutu. Necháme zaschnout a vpíchneme do dekorace tak, aby pěkně seděl v zelené části dekorace.
11. Posledním krokem jsou skořápky vajíček, které tavnou pistolí nalepme jednu vedle druhé po okraji dekorace. Vytvoří nám krásný, bílý lem.
Tímto máme jarní dekoraci hotovou. V rámci údržby je potřeba jednou týdně do dekorace dolít vodu, aby nevyschla aranžovací hmota a následně nezaschly zelené větvičky. Aranžovací hmota po zaschnutí vodu již znovu nenasaje a je tedy nutné ji udržovat stále vlhkou.
Přeji Vám všem krásné jarní svátky.