Jak správně ošetřit řezané květiny, když si je přinesete domů.

Pokaždé, když předávám květy zákazníkovi, sděluji mu i několik zásadních pravidel, která je nutno dodržet, aby květy dlouho vydržely. A rozhodně neplatí – jdu jen kousek, hned je dám do vázy. I ten kousek je zásadní.  Stopky květin zasychají už během několika vteřin po seříznutí. Vždy je nutné řez obnovit těšně před tím, než květiny vložíme do vázy. Zkrátka platí, že jak se o řezané kytičky staráte, tak dlouho Vám vydrží.

Jak je kytice připravena z prodejny?

V prodejně Vám kytici seřezávám na cestu domů rovně. Je to proto, aby se zamezilo odpařování vody z řezné rány na stonku. Stonky pod úvazkem jsou čisté, bez lístků a zbytků, které by Vám ve váze brzy kazily vodu a zahnívaly. Ke kytici Vám my květináři vždy přikládáme sáček s výživou pro řezané květy. A není to pro Vás do kávy 🙂 na to pozor! Na cestu je kytice zabalena do papíru. V případě mrazu i do několika, ale v létě si ji můžete hrdě odnést nezabalenou.

Zde nastává čas pro Vaši péči o květy.

1. Do čisté vázy nalijte dostatek vody, aby pak všechny konce stopek byly dostatečně ponořené ve vodě, přisypte ze sáčku výživu pro květy a promíchejte. Nemusíte sypat celý obsah sáčku, pokud máte malou vázu. Výživa je na 0,5 l vody.

 

 

2. Ostrým nožem je nutné každou stopku šikmo seříznout.

3.  Květiny vložte do vázy, vodu vyměňujte každé 2 dny a opět vždy seřízněte zešikma stopky a přisypte výživu pro řezané květy. Důležité je dát pozor na průvan, přímé slunce a tepelné zdroje. Pokud máte doma dozrávající jablíčka nebo jiné ovoce, určitě do jeho blízkosti květy neumisťujte. Dozrávající ovoce uvolňuje etylen a ten podporuje nakvétání.

A je hotovo.

S takovouto péčí Vám budou květy dělat radost dlouhou dobu. Tady je pár příkladů. Růže z Ekvádoru bez problémů 14 dní, Karafiáty 14 dní až 3 týdny, Anthurie 3 – 4 týdny. Všeobecně při dobré péči vydrží květy ve váze 14 dní. Je jen na Vás, kterou si pro své potěšení vyberete.

Mě osobně udělá radost i jedna samotná růže a miluji Chrpu luční (Centaurea jacea).

Mou vášní jsou květiny a kreativní tvorba, jsem floristka tělem i duší. Floristickému oboru, vázání kytic a plnění originálních i klasických květinových přání pro své zákazníky se věnuji již 17 let. Díky tomu mohu pomoci s výběrem těch správných květin pro danou příležitost. Ukazuji také svým zákazníkům jak správně ladit barvy, květiny a různé jiné materiály. Specializuji se na vázání kytic a tvorbu květinových dekorací na zakázku. Můj příběh si přečtěte zde>>